درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد نصیری
امتیاز: 604754
رتبه:1
376
1779
834
11168
محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ... پروفایل کاربر

تفاوت بین DISK و DISC در چیست ؟

تاریخ 52 ماه قبل
نظرات 5
بازدیدها 1275
شاید از عنوان مطلب تعجب کرده باشید و تاکنون تصورتان بر این بوده است که DISK و DISC در واقع یک چیز هستند و این اشتباه املایی است که ما برخی اوقات DISC و برخی اوقات DISK می نویسیم اما باید خدمت دوستان عرض کنم که DISK و DISC در واقع دو چیز متفاوت هستند که درست است بعضا با همدیگر اشتباه می شوند اما در کل در عملکرد تفاوت دارند. هر دوی این واژه ها به یک رسانه ذخیره سازی داده اطلاق می شود که ساختاری نازک و دایره شکل دارد. یکی از تصورات اشتباهی که بعضا در تفاوت بین DISK و DISC بیان می شود این است که DISK و DISC در واقع یک چیز هستند اما در تلفظ های امریکایی و انگلیسی متفاوت نوشته می شوند، در صورتیکه ایندو با هم تفاوت ساختاری هم دارند.

تفاوت DISK و DISC در چیست


DISK یک رسانه مغناطیسی است که قابلیت نوشتن مجدد یا Rewrite شدن را بصورت پیشفرض دارد ، مگر اینکه این رسانه قفل یا Write Protect شده باشد. محبوب ترین و معروفترین نوع DISK هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند هارد دیسک هایی که داخل کامپیوتر وجود دارند و یا هارد دیسک های خارجی یا External ای هستند که شما استفاده می کنید ، حتی شادروان فلاپی دیسک نیز از انواع DISK به حساب می آمد. DISK ها معمولا در یک قالب پلاستیکی یا فلزی قرار گرفته اند که به دلیل محکم بودن و سختی فلز و پلاستیک مورد استفاده در آنها به هارد درایو هم معروف هستند. در DISK ها شما امکان این را دارید که فضای موجود را قطعه بندی و به قسمت های کوچکتری به نام پارتیشن تفکیک کنید.

DISC یک رسانه نوری است که می تواند فقط خواندنی ، نوشتنی و یا با قابلیت نوشته شدن چند باره یا Rewritable موجود باشد. محبوب ترین نوع DISC های مورد استفاده در دنیا CD ، CD-ROM ، DVD-ROM ، DVD-RAM و DVD-Video هستند. DISC های قابل نوشتن صرفا یکبار می توانند اطلاعات را بر روی خود ذخیره کنند و مجددا شما نمی توانید اطلاعاتی بر روی آنها بنویسید. نوشتن اطلاعات بر روی DISC ها به عنوان فرآیند Burn یا سوزاندن DISC شناخته می شود زیرا اطلاعات در قالب ایجاد کردن سوراخ های میکروسکوپی با استفاده از اشعه لیزر و سوزاندن سطح DISC بر روی آن نوشته می شوند. CD-RW ، DVD-RAM و DVD-RW از جمله DISC هایی هستند که می توانید چندین بار بر روی آنها اطلاعات را بنویسید و بعضا حذف کنید. DISC ها نیز ساختاری دایره شکل دارند اما معمولا از DISC به عنوان یک رسانه کم ظرفیت برای نگهداری فایل های صدا ، ویدیو و داده استفاده می شود.

تفاوت بین DISC و DISK در چیست ؟


 • DISK یک رسانه ذخیره سازی مغناطیسی است اما DISC یک رسانه ذخیره سازی نوری است
 • همه DISK ها قابل خواندن و نوشتن مجدد هستند اگر قفل نشده باشند و یا در حالت Write Protect قرار نگرفته باشند
 • اکثر DISC ها را فقط می توان یکبار نوشت و معمولا DISC هایی که Rewritable هستند را بیشتر از چندین مرتبه نمی توان استفاده کرد
 • DISK ها معمولا جزو جدا ناشدنی سیستم به حساب می آیند مگر اینکه بصورت خارجی یا External DISK استفاده شوند
 • DISC ها همیشه می توانند براحتی از سیستم جدا شوند و در محل دیگری مورد استفاده قرار بگیرند
 • DISK معمولا به حافظه های ذخیره سازی مثل فلاپی ، هارد و یا هارد های External گفته می شود
 • DISC معمولا به حافظه هایی ذخیره سازی مثل CD ، DVD و ... گفته می شود
 • شما می توانید DISK ها را پارتیشن بندی کنید اما نمی توانید DISC را پارتیشن بندی کنید. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری
منبع : جزیره سخت افزار و تجهیزات دیجیتال وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
 • تا به حال اصلا به این نکته توجه نکرده بودم.خیلی جالب بود
 • دوست عزیز اگه مطلبی به نظرتون جالب اومد می تونید از گزینه پسندیدم هم استفاده کنید متشکرم
 • سلام مهندس گفتی شادروان فلاپی


  ما برای نصب درایورها و برنامه ها ای سیستم عامل یونیکس اگه فلاپی نباشه بیچاره شدیم چون راه اندازه های سرور اچ پی در یونیکس فقط با فلاپی بوت می شود.
 • کاملا درک می کنم ، اون هم وقتی برای بانک باشه اونم از نوع بانک س ... درد کشیده ایم برادر
 • داغ دلمو تازه نکن مهندس تازه از اون سیستم مصیبت بار زدم بیرون خخخخ

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید