Loading…

جزیره سخت افزار و تجهیزات دیجیتال

ارسال کننده: امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور ، مدیر انجمن سخت افزار و تجهیزات دیجیتال TOSINSO ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های مایکروسافت و سیستم عامل لینوکس ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ...
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: Spindle در هارد دیسک چیست ؟
Spindle یک موتور الکتریکی کوچک ، بادقت بالا و با قابلیت اطمینان است که Platter های هارد دیسک را در خود نگه میدارد. موتور Spindle نیز وظیفه ی تامین نیروی برق برای چرخاندن Platter ها را دارد و هر چقدر که این موتور قوی تر باشد مقدار RPM بالاتر میرود و سرعت Read/Write به مراتب بیشتر میشود. به طور مثال مقدار RPM هارد دیسک های امروزی 7200 میباشد به این معنی که در هر دقیقه 7200 بار میتوانند حول محور Spindle بچرخند. سرعت Spindle میتواند تاثیر مستقیم روی Seek time هارد دیسک بگذارد Seek time ( زمان جستجو ) همانطور که از نامش پیداست مدت زمانی است که هارد دیسک میتواند یک واحد اطلاعات را از روی دیسک بخواند یا روی آن بنویسد.

Image


لازم به ذکر است که شفت چرخشی موتور Spindle و شفتی که روی آنها سوار شده است یک واحد قطعه را تشکیل میدهند. موتور Spindle این قابلیت را دارد که در زمان هایی که استفاده از هارد دیسک کمتر است سرعت چرخش یا RPM را کاهش دهد و زمانی که استفاده از هارد دیسک بیشتر است سرعت RPM را افزایش میدهد. در میان دیگر ویژگی های مهم موتورهای Spindle، میتوان به اندازه کوچک آن، مصرف کم انرژی، قابلیت اطمینان بالا (از جمله توانایی کار برای هزاران ساعت و تحمل هزاران چرخه شروع و توقف بدون خراب شدن)، خروجی گرمای کم و تولید صدای کم اشاره کرد. به حداقل رساندن لرزش و ارتعاش نیز یکی از ویژگی های بارز موتور های Spindle است که باعث می شود فاصله Track ها در پلاتر ها کاهش یابد که در نتیجه ظرفیت ذخیره سازی داده های هارددیسک افزایش می یابد.

Image


یکی از اجزای مهم برای کاهش چرخش شفت همراه با ارتعاش و نویز، وجود بلبرینگ است. موتورهای اسپیندل از بلبرینگ استفاده می کنند که شامل توپ های فلزی کوچک است که در یک حلقه فلزی اطراف شفت موتور اسپیندل قرار دارند. با این حال، در چند سال گذشته، گذر به بلبرینگ های پویا مایع اتفاق افتاده است، که در آن توپ های فلزی با یک روغن ویسکوزیته بالا جایگزین می شوند و از این طریق تماس فلز به فلز را از بین می برند. که مزایایی نظیر بیشترین کاهش در سر و صدای هارد دیسک ، افزایش طول عمر و هزینه پایین به همراه دارد.

Image


راه های دیگر که در آن عملکرد موتور اسپیندل بهبود یافته و اندازه و هزینه در سال های اخیر کاهش یافته است استفاده از مواد مغناطیسی قوی تر، تکنیک های دقیق ماشینکاری و بهبود مدارات کنترلی الکترونیکی میباشد. ITPRO باشیدنویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : ITPRO
هرگونه نشر وکپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.