درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من

Floppy Disk Drive یا دیسک درایو فلاپی چیست ؟

0 نظرات
245 بازدیدها
درایو فلاپی یا floppy drive یک قطعه سخت افزار کامپیوتری است که داده ها را از یک دیسک کوچک ذخیره می کند و یا داده ها را روی آن می نویسد. رایج ترین نوع فلاپی درایو ها 3.5 اینچی یا 5.25 اینچی هستند. در بیشتر موارد، floppy drive کاملا منسوخ شده است. نام های دیگر floppy drive عبارتند از diskette drive ، disk drive ، floppy disk drive 3.5 drive و ... . فلاپی درایو ها در حالی که هنوز هم یک جزء از سخت افزار های کامپیوتری بشمار می آیند، اما عمدتا منسوخ شده اند و با درایوهای فلش ارزان قیمت و سایر درایوهای قابل حمل جایگزین شده اند. فلاپی درایو ها از آنجا که عملا منسوخ شده به شمار میروند از این رو درایو های فلاپی دیگر در زمره تجهیزات استاندارد در سیستم های کامپیوتری جدید قرار نمیگیرند.

Image


فلاپی درایو های قدیمی که درون یک کامپیوتر قرار می گیرند دسترسی پذیری کمتری را دارا می باشند، از این رو به طور معمول بهترین گزینه در هنگام تهیه یک درایو فلاپی، خرید نوع اکسترنال آنها است، تصویر فوق یک فلاپی درایو اکسترنال را نشان میدهد.


فلاپی درایو های اینترنال همانطور که حتما آنها را دیده اید در جلوی درایو یک اسلات دارند که فلاپی دیسک در آنجا قرار میگیرد و یک دکمه کوچک نیز برای خارج کردن فلاپی دیسک در کنار اسلات تعبیه شده است. در دو طرف فلاپی درایو ها حفره هایی تعبیه شده اند که به منظور نصب راحت آن و سوار کردن فلاپی درایو در محفظه ساخته شده است. همانطور که انتظار میرود بعد از نصب کردن Floppy drive داخل کیس اتصالات در پشت فلاپی درایو قرار میگیرند و اسلات هم در جلوی فلاپی درایو به منظور استفاده از آن قرار میگیرد.

Image


قسمت پشتی فلاپی درایو شامل یک پورت یا کانکتور جهت اتصال بوسیله یک کابل استاندارد به مادربورد میباشد و یک پورت نیز برای تامین نیروی برق فلاپی درایو از پاور سیستم در آن تعبیه شده است. در یک مقایسه کلی فلاپی درایو های اینترنال و فلاپی درایو های اکسترنال میتوان نتیجه گرفت که فلاپی درایو های اکسترنال هم جمع و جورتر هستند ، هم وزن کمی دارند ، هم اتصال راحت تنها بوسیله پورت USB به کامپیوتر را فراهم میکنند و هم اینکه نسبت به فلاپی درایو اینترنال برق کمتری را مصرف میکنند. ITPRO باشید


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : ITPRO
هرگونه نشر وکپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

    arrow