درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
امیرحسین کریم پور
امتیاز: 170317
رتبه:5
11
501
575
5431
امیرحسین کریم پور ، مدیر انجمن سخت افزار و تجهیزات دیجیتال TOSINSO ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت ، سیستم عامل لینوکس ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ... پروفایل کاربر

منظور از Timing در حافظه RAM کامپیوتر چیست ؟ قسمت اول : مقدمه ای بر بحث Timing حافظه RAM کامپیوتر

تاریخ 18 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 156
در مقاله قبلی یک نکته تحت عنوان منظور از سرعت حافظه RAM چیست ؟ و چرا باید به آن توجه کنیم ؟ در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران نوشته شده است که قبل از خواندن این مقاله ابتدا بهتر است انرا مطالعه کنید. به دلیل پارامتری تحت عنوان Timingدر حافظه RAM دو ماژول حافظه با نرخ انتقال داده های یکسان اما با میزان Timing متفاوت به سطح کارایی متفاوتی از هم میرسند. حالا سئوالی که پیش می آید این است که چه میشود اگر آن ها از یک clock rate یکسان پشتیبانی کنند ؟ برای پی بردن به این موضوع تا انتهای مقاله با من همراه باشید ...

منظور از Timing در حافظه RAM کامپیوتر چیست ؟ قسمت اول : مقدمه ای بر بحث Timing حافظه RAM کامپیوتر


در بحث Timing در حافظه RAM کامپیوتر پارامتری تحت عنوان CAS Latency که آنرا به طور اختصار CL نیز مینویسند و Access time نیز گفته میشود، وجود دارد که معروف ترین و پرکاربرد ترین پارامتر در میان سایر پارامتر های مربوط به Timing حافظه RAM میباشد پارامتر CL به ما میگوید که چند تا clock cycle باید توی حافظه RAM اتفاق بیفتد که دستور CPU یا پردازنده سیستم مبتنی بر فراخوانی داده ها روی حافظه RAM اجرا شود. حافظه RAM ای با CL ای برابر با 9 به این معنی است که 9 تا چرخه Clock باید انجام شود تا حافظه RAM بتواند داده ها را در خود بارگزاری کند. یا به عبارت دیگر 9 تا چرخه Clock باید طی بشه تا حافظه RAM به دستور CPU پاسخ بده. حافظه RAM ای با CL ای برابر با 7 همانطور که الان دانستید با تاخیر 7 تا Clock cycle میتواند دستورات RAM را اجرا کند. در این مثال با وجود اینکه اگر این دو حافظه RAM از یک نرخ انتقال داده استفاده کنند حافظه رم دوم (با CL7) سریعتر از حافظه رم اولی (با CL9) خواهد بود. همانطور که دریافتید هر چه مقدار Clock cycle یا CL کمتر باشد سرعت حافظه RAM بیشتر میشود که البته این به تنهایی تضمینی بر افزایش سرعت RAM نمیباشد بلکه پارامتر های دیگری نیز در این امر دخیل هستند. در تصویر فوق Timing حافظه RAM را که به شکل 24-8-8-8 است را مشاهده میکنید. در حقیقت این اعداد به شکل CL-tRCD-tRP-tRAS-CMD میباشند. در میان این 5 پارامتر در بحث Timing همانطور که گفته شد پارامتر اول یا همان CL از محبوبیت بیشتری برخوردار است و پارامتر آخری یا همان CMD معمولاََ در RAM ها عنوان نمیشود و چندان مهم نیست، هر چند که در مطالب بعدی مختصری آنرا توضیح خواهیم داد. در زیر هر 5 پارامتر Timing را به صورت کوتاه معرفی میکنیم.

  • CL یا CAS Latency : همانطور که پیشتر نیز در این مطلب عنوان کردیم، مدت زمانی است که طول میکشد تا یک دستور به حافظه RAM فرستاده شود و حافظه RAM به آن پاسخ دهد.

  • tRCD یا RAS to CAS Delay : مدت زمانی است که طول میکشد تا یک لاین از حافظه RAM سیستم که حاوی سطر (RAS) و ستون (CAS) است (ماتریس) برای ذخیره سازی داده ها فعال سازی شوند.

  • tRP یا RAS Precharge : مدت زمانی است که طول میکشد تا دسترسی از یک لاین از داده ها در ماتریس حافظه RAM به یک لاین دیگر در حافظه برقرار شود.

  • tRAS یا Active to Precharge Delay : مدت زمانی است که حافظه RAM منتظر میماند تا دوباره ماتریس های خودش را برای عملیات خواندن و نوشتن آماده سازی کند.

  • CMD یا Command Rate : مدت زمانی است که Chip یا تراشه RAM فعال شود و اولین دستور را اجرا کند. همانطور که ذکر شد این پارامتر اغلب اوقات بیان نمیشود. این پارامتر معمولاََ مقداری برابر با T1 (یک Clock cycle) و یا T2 (دو Clock cycle) را دارد.

معمولاََ شما دو گزینه برای تعیین این Timing ها در کامپیوترتان دارید : یکی اینکه بصورت اتوماتیک اجازه دهید سیستم خودش این پارامتر ها و مقادیرش را تعیین کند و دیگری اینکه خودتان بصورت دستی این کار را انجام دهید و کارایی سیستم خود را بالا ببرید. توجه کنید که برخی از مادربورد ها به شما اجازه تغییر مقادیر Timing حافظه رم را نمیدهند همچنین برخی از مادربورد ها نمیتوانند با مقدیر Timing کم کار کنند و آنها ممکن است برای بالا بردن عملکرد و کارایی سیستم روی بیشترین مقدار Timing پیکربندی شده باشند.

منظور از Timing در حافظه RAM کامپیوتر چیست ؟ قسمت اول : مقدمه ای بر بحث Timing حافظه RAM کامپیوتر


زمانیکه حافظه RAM سیستم خود را Overclock میکنید شما ممکن است نیاز داشته باشید تا به منظور حفظ عملکرد عادی سیستم تان مقادیر Timing رم تان را افزایش دهید. اینجاست که بعضی چیز های جالب اتفاق می افتد. از آنجا که Timing رم خود را افزایش داده اید ممکن است کارایی حافظه RAM سیستم تان پایین بیاید حتی با وجود اینکه برای بیشترین نرخ Clock پیکربندی شده باشد. این به این دلیل است که بحث Delay در این جا مطرح میشود که پیشتر درباره آن در این مطلب صحبت کردیم. در مطالب بعد هر یک از پارامتر های Timing حافظه RAM کامپیوتر را که پیشتر بطور مختصر آنها را معرفی کردیم زیر ذره بین میبریم. امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد. ITPRO باشید


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : ITPRO
هرگونه نشر وکپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
برچسب ها
ردیف عنوان
1 منظور از Timing در حافظه RAM کامپیوتر چیست ؟ قسمت اول : مقدمه ای بر بحث Timing حافظه RAM کامپیوتر
2 منظور از Timing در حافظه RAM کامپیوتر چیست ؟ قسمت دوم : معرفی پارامتر CAS Latency یا CL
3 منظور از Timing در حافظه RAM کامپیوتر چیست ؟ قسمت سوم : معرفی پارامتر tRCD یا RAS to CAS Delay
4 منظور از Timing در حافظه RAM کامپیوتر چیست ؟ قسمت چهارم : معرفی پارامتر tRP یا RAS Precharge
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید