نکته :: NVRAM یا Non-Volatile Random Access Memory چیست ؟
درخواست های ارتباط
جستجو
  لیست دوستان من
  صندوق پیام
  همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
  صندوق پیام
  رویدادها
  همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
  همه رویدادهای من
  تخفیف های وب سایت
  همه تخفیف ها

  عضویت در

  کانال تلگرام

  توسینسو

  اطلاعات مطلب
   مدرس/نویسنده
   امیرحسین کریم پور
   امتیاز: 144594
   رتبه:7
   11
   468
   458
   4702
   امیرحسین کریم پور ، مدیر انجمن سخت افزار و تجهیزات دیجیتال TOSINSO ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت ، سیستم عامل لینوکس ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ... پروفایل کاربر

   NVRAM یا Non-Volatile Random Access Memory چیست ؟

   تاریخ 16 ماه قبل
   نظرات 0
   بازدیدها 254
   NVRAM یا به اختصار Non-Volatile Random Access Memory ( حافظه دسترسی تصادفی غیر فرار ) حافظه ای است که در زمان نبود جریان برق در کامپیوتر اطلاعات آن حفظ میشود و از بین نمیرود. توجه کنید که NVRAM یک نوع دسته بندی بر اساس غیر فرار بودن حافظه است و تنها مختص به یک حافظه ذخیره سازی نمیشود. امروزه بهترین مثال ها از حافظه های نوع NVRAM حافظه فلش درایو است که به آن Jump Drive نیز میگویند. NVRAM در دستگاه هایی مانند کامپیوتر ها ، چاپگر ها ، اتومبیل ها ، کارت های هوشمند و سایر دستگاه ها که نیاز به ذخیره سازی تنظیمات به صورت دائمی را دارند یافت میشود. توجه کنید که حافظه RAM کامپیوتر شما یک حافظه Volatile یا فرار است به این معنی که اگر برق کامپیوتر قطع شود اطلاعات حافظه RAM از بین میرود. اگر چه حافظه هایی مانند ArxCis-NV نیز وجود دارند که RAM هایی از نوع غیر فرار هستند اما این نوع حافظه ها گران قیمت هستند و در کامپیوتر های سرور مورد استفاده قرار میگیرند و چیزی نیست که شما در کامپیوتر های خانگی تان از آن استفاده کنید.

   انواع NVRAM ها :


   امروزه انواع مختلفی از حافظه های NVRAM برای کامپیوتر ها وجود دارند. به عنوان مثال RTC یا Real-Time Clock در مادربورد کامپیوتر شما یک مدارمجتمع است که از باتری CMOS برای تامین انرژی برقش برای ذخیره سازی تنظیمات ساعت سیستم استفاده میکند. مثال دیگری از حافظه های NVRAM حافظه EEPROM میباشد که برای BIOS کامپیوتر ها مورد استفاده قرار میگیرد. حتی هارد دیسک و دستگاه های ذخیره سازی شما نیز جزء NVRAM ها میباشد. Ferroelectric RAM یا FeRAM یا FRAM ها و همچنین Magneto resistive RAM یا MRAM ها نیز نوعی NVRAM هستند که برای کاربرد های دیگر استفاده میشوند.

   مزایای NVRAM ها :


   NVRAM ها معمولاََ دارای قطعات مکانیکی نیستند و غالباََ از حافظه های فرار برای انجام عملیات خواندن و نوشتن سریعتر هستند. همچنین دارا بودن قطعات مکانیکی کمتر NVRAM ها از انرژی برق کمتری استفاده میکنند.

   معایب NVRAM ها :


   همانطور که دانستید برخی از NVRAM ها نظیر حافظه EEPROM برای ذخیره سازی اطلاعات به صورت طولانی مدت به یک باتری نیاز دارند که عمر باتری نیز محدود است. همانطور که میتوان روی فلش مموری ها اطلاعات را ذخیره کرد و امکان از دست دادن یا خراب شدن بخشی از اطلاعات نیز وجود دارد از این حافظه های NVRAM نیز از این عیب مستثنا نیستند. موفق ، پیروز و ITPRO باشید

   نویسنده : امیرحسین کریم پور
   منبع : ITPRO
   هرگونه نشر وکپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
   برچسب ها
   مطالب مرتبط

   در حال دریافت اطلاعات

   نظرات
   هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید