درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
امیرحسین کریم پور
امتیاز: 182686
رتبه:5
11
510
646
5809
امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد وب سایت TOSINSO ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... سابقه همکاری و فعالیت در سازمان های مختلف در قالب پروژه ، مشاوره ، تدریس و رفع اشکال ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ... پروفایل کاربر

تراشه SPD یا Serial Presence Detect در حافظه RAM کامپیوتر چیست ؟

تاریخ 19 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 406
SPD یا Serial Presence Detect تراشه ای است که در قالب EEPROM ساخته شده است و در روی ماژول حافظه RAM یا همان SDRAM کامپیوتر تعبیه شده است. وظیفه SPD ارائه اطلاعاتی نظیر سایز ماژول حافظه ، شماره سریال حافظه ، حداکثر میزان پهنای باند حافظه ، ولتاژ کاری حافظه و ... به تراشه BIOS میباشد. تراشه BIOS از این اطلاعات برای پیکربندی کنترلر حافظه یا Memory Controller برای عملکرد صحیح و مناسب آن و رسیدن حافظه به بالاترین کارایی خود استفاده میکند. اگر یک ماژول حافظه تراشه SPD نداشته باشد تراشه BIOS اطلاعات ماژول حافظه را در نظر میگیرد ، ممکن است در برخی از حافظه های RAM این مورد مشکلی بوجود نیاورد اما در یک حافظه RAM بایستی تراشه SPD وجود داشته باشد وگرنه ممکن است کامپیوتر به همین دلیل اصلاََ بوت نشود، اما اگر حافظه RAM ای تراشه SPD نداشته باشد ممکن است کامپیوتر در هنگام بوت شدن ارور های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. در تصویر زیر تراشه SPD را در روی ماژول حافظه RAM مشاهده میکنید.

تراشه SPD یا Serial Presence Detect در حافظه RAM کامپیوتر چیست ؟


قبل از بوجود آمدن تراشه SPD حافظه های RAM با تراشه ای به نام PPD یا Parallel Presence Detect شناسایی شوند. PPD از یک پین جداگانه برای هر بیت از اطلاعات استفاده میکرد به این معنی که تنها اطلاعاتی مانند سرعت و ظرفیت حافظه RAM در تراشه PPD میتوانست ذخیره شود زیرا ظرفیت هر پین بسیار محدود و کم بود. تراشه EEPROM در SPD تنها نیازمند دو عدد پین است از این رو اطلاعات زیادی میتواند در آن ذخیره شود. ناگفته نماند که ماژول های SIMM که از PPD بهره میبردند دارای 72 عدد پین هستند اما ماژول های DIMM که از SPD بهره میبرند دارای 168 عدد پین میباشند. پیروز ، موفق و ITPRO باشید!


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : ITPRO
هرگونه نشر وکپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید