Loading…

جزیره سخت افزار و تجهیزات دیجیتال

ارسال کننده: امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور ، مدیر جزیره سخت افزار و تجهیزات دیجیتال انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، متخصص شبکه و سیستم عامل های ویندوز و لینوکس ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ...
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: تراشه SPD یا Serial Presence Detect در حافظه RAM کامپیوتر چیست ؟
SPD یا Serial Presence Detect تراشه ای است که در قالب EEPROM ساخته شده است و در روی ماژول حافظه RAM یا همان SDRAM کامپیوتر تعبیه شده است. وظیفه SPD ارائه اطلاعاتی نظیر سایز ماژول حافظه ، شماره سریال حافظه ، حداکثر میزان پهنای باند حافظه ، ولتاژ کاری حافظه و ... به تراشه BIOS میباشد. تراشه BIOS از این اطلاعات برای پیکربندی کنترلر حافظه یا Memory Controller برای عملکرد صحیح و مناسب آن و رسیدن حافظه به بالاترین کارایی خود استفاده میکند. اگر یک ماژول حافظه تراشه SPD نداشته باشد تراشه BIOS اطلاعات ماژول حافظه را در نظر میگیرد ، ممکن است در برخی از حافظه های RAM این مورد مشکلی بوجود نیاورد اما در یک حافظه RAM بایستی تراشه SPD وجود داشته باشد وگرنه ممکن است کامپیوتر به همین دلیل اصلاََ بوت نشود، اما اگر حافظه RAM ای تراشه SPD نداشته باشد ممکن است کامپیوتر در هنگام بوت شدن ارور های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. در تصویر زیر تراشه SPD را در روی ماژول حافظه RAM مشاهده میکنید.

Image


قبل از بوجود آمدن تراشه SPD حافظه های RAM با تراشه ای به نام PPD یا Parallel Presence Detect شناسایی شوند. PPD از یک پین جداگانه برای هر بیت از اطلاعات استفاده میکرد به این معنی که تنها اطلاعاتی مانند سرعت و ظرفیت حافظه RAM در تراشه PPD میتوانست ذخیره شود زیرا ظرفیت هر پین بسیار محدود و کم بود. تراشه EEPROM در SPD تنها نیازمند دو عدد پین است از این رو اطلاعات زیادی میتواند در آن ذخیره شود. ناگفته نماند که ماژول های SIMM که از PPD بهره میبردند دارای 72 عدد پین هستند اما ماژول های DIMM که از SPD بهره میبرند دارای 168 عدد پین میباشند. پیروز ، موفق و ITPRO باشید!


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : ITPRO
هرگونه نشر وکپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.