Loading…

جزیره سخت افزار و تجهیزات دیجیتال

ارسال کننده: امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور ، مدیر جزیره سخت افزار و تجهیزات دیجیتال انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، متخصص شبکه و سیستم عامل های ویندوز و لینوکس ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ...
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: Clock pulse cycle یا به اختصار Clock cycle چیست ؟
شما بار ها و بار ها اسم Clock cycle و Clock speed را شنیده و دیده اید و تا حدی میدانید که سرعت دستگاه هایی مثل CPU سیستم را با این واحد میسنجند. خب ممکن است برخی بخوبی مفهوم Clock cycle را درک نکرده باشند از این رو ما بر آن شدیم تا در وبسایت ITPRO.IR بصورت دقیق تر به این موضوع بپردازیم. سرعت پردازنده یک کامپیوتر یا همان CPU توسط واحدی به نام Clock cycle اندازه گیری میشود. Clock cycle معادل مدت زمان صرف شده بین دو پالس الکتریکی Oscillator یا نوسانگر است. به طور کلی هر چه تعداد پالس ها در واحد زمان (ثانیه) بیشتر باشد در نتیجه سرعت پردازشگر یا CPU نیز بالاتر میرود و اطلاعات را سریعتر پردازش میکند. نکته اینکه هر جا اسم Clock ticket را شنیدید بدانید که منظور از آن همان Clock cycle میباشد.

Image


همانطور که گفتیم هر چه تعداد پالس ها در واحد زمان بیشتر باشد سرعت CPU بالاتر میرود پس در اینجا مفهومی به نام Clock speed به میان می آید که کاملاََ مرتبط با این موضوع است. نکته اینکه Clock speed همان Clock rate است و هیچ تفاوتی با هم ندارند. زمانیکه از کسی میشنوید سرعت CPU من به طور مثال 2GHz است منظور آن در حقیقت این است که سرعت Clock یا Clock speed پردازنده سیستم من 2GHz است. پس دریافتید که واحد Clock speed برابر Hz(هرتز) میباشد. پردازنده ای که سرعت آن 2GHz است میتواند 2000,000,000 چرخه کلاک یا Clock cycle را در هر ثانیه انجام دهد. نکته اینکه CPU های امروزی بسته به نوعشان به ازای هر Clock cycle یک و یا تعداد بیشتری دستورالعمل را میتواند پردازش کند. پیروز ، موفق و ITPRO باشید!


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : ITPRO
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.

Countdown