درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
امیرحسین کریم پور
امتیاز: 182686
رتبه:5
11
510
646
5809
امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد وب سایت TOSINSO ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... سابقه همکاری و فعالیت در سازمان های مختلف در قالب پروژه ، مشاوره ، تدریس و رفع اشکال ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ... پروفایل کاربر

وظیفه ALU یا واحد حساب و منطق در CPU چیست ؟

تاریخ 18 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 2292
ALU یک مدار دیجیتالی پیچیده در CPU میباشد که اختصار یافته کلمات Arithmetic Logic Unit ( واحد حساب و منطق ) است. ALU وظیفه انجام عملیات ریاضی ( مانند جمع ، ضرب و ... ) و نیز عملیات منطقی را روی داده ها دارد. واحد ALU در CPU آخرین اجزایی است که محاسبات و پردازش را روی داده ها انجام میدهد. واحد ALU از کد ها و عملوند ها برای انجام محاسباتش استفاده میکند و در واقع نوع عملیاتی که بایستی روی داده ها انجام شود را مشخص میکند. بعد از انجام پردازش روی اطلاعات توسط واحد ALU اطلاعات روی حافظه RAM بارگزاری میشوند. واحد ALU ممکن است بیشتر از یک عدد در CPU ها پیدا شود و اینطور نیست که یک عدد واحد ALU در هر CPU وجود داشته باشد. همانطور که تا الان دانستید واحد ALU خود به دو بخش محاسباتی تقسیم میشود که عبارتند از AU ( که عملیات ریاضی را روی داده ها انجام میدهد ) که اختصار یافته Arithmetic Unit است و واحد LU ( که عملیات منطقی را روی داده ها انجام میدهد ) که اختصار یافته Logic Unit است.

وظیفه ALU یا واحد حساب و منطق در CPU چیست ؟


واحد ALU دسترسی مستقیم به سخت افزار هایی چون Processor controller یا کنترلر پردازنده، حافظه RAM و دستگاه های ورودی/خروجی دارد. داده های ورودی و خروجی روی مسیر هایی که Bus نامیده میشوند انتقال داده میشوند. داده های ورودی شامل Instruction Word میباشند که خود این نیز شامل Operation Code (که اختصاراََ به آن Op code نیز میگویند) ، یک یا چند عملوند و نیز گاهی اوقات همراه با یک Format code میباشد. Operation Code یا op code به واحد ALU دیکته میکند که چه عملیاتی را بایستی روی داده ها انجام دهد یا به زبانی دیگر چه Operand یا عملوند هایی را بایستی برای انجام محسابات بکار ببرد. به عنوان مثال ممکن است دو عملوند با یکدیگر ترکیب شوند و یا حتی به طور منطقی یا Logically با هم مقایسه شوند. Format code ممکن است با op code ترکیب شود و به ALU گفته شود که این دستورالعمل Floating-Point است یا Fixed-Point. خروجی شامل یک نتیجه است که در Register ای به نام Accumulator ذخیره میشود. پیروز ، موفق و ITPRO باشید!


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : ITPRO
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید