درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
امیرحسین کریم پور
امتیاز: 182684
رتبه:5
11
510
646
5809
امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد وب سایت TOSINSO ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... سابقه همکاری و فعالیت در سازمان های مختلف در قالب پروژه ، مشاوره ، تدریس و رفع اشکال ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ... پروفایل کاربر

حافظه RAM کامپیوتر خود را Overclock ( آورکلاک ) کنید - قسمت آخر : تغییر دادن مقادیر Timing حافظه

تاریخ 19 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 261
خب به آخرین بخش از سلسله مراتب مبحث Overclock کردن حافظه رم سیستم رسیدیم در این بخش میخواهیم در مورد تغییر دادن مقادیر پارامتر های Timing حافظه به منظور Overclock کردن حافظه صحبت کنیم. قبل از مطالعه این بخش بایستی مباحث مربوط به Timing حافظه را مطالعه کنید پس چهار قسمت از این مبحث که تحت عنوان منظور از Timing در حافظه RAM کامپیوتر چیست ؟ میباشد را مطالعه کنید تا بر این مبحث مسلط شوید و سپس این مطلب را بخوانید.

خب همانطور که میدانید یکی از راه های افزایش دادن سرعت حافظه RAM تغییر دادن مقادیر Latency آن است. شما با بالا بردن مقدار Timing میتوانید میزان Clock حافظه را افزایش دهید. اما یک مشکل در اینجا وجود دارد و آن این است که ممکن است با تغییر دادن مقادیر Timing سرعت حافظه رم سیستم تان کاهش یابد. همانگونه که از مطالعه مباحث Timing رم دانستید، حافظه RAM مقداری زمان صرف میکند تا دستوراتی که از طرف CPU سیستم به آن صادر شده است را اجرا کند که این مدت زمان با پارامتری به نام CAS Delay یا به اختصار CL در مبحث Timing مشخص میشود. پارامتر CL در تایمینگ حافظه بیانگر تعداد Clock cycle هایی است که طی میشود تا دستورات CPU توسط حافظه رم اجرا شود. به عنوان مثال حافظه ای با مقدار CL معادل 2 بیانگر این موضوع است که 2 چرخه Clock باید انجام شود تا داده ها توسط حافظه رم فراخوانی شوند در حالیکه حافظه ای با مقدار CL معادل 3 این را بیان میکند که 3 چرخه Clock یا Clock cycle باید طی شود تا داده ها توسط حافظه RAM فراخوانی شوند. اگر مقدار CL حافظه را افزایش دهید شما در واقع میزان Clock حافظه را بالاتر برده اید اما گاهی اوقات حافظه ممکن است کندتر عمل کند حتی اگر نرخ Clock آن در بالاترین میزان خود باشد. گاهی اوقات بهتر است تا حافظه ای با مقدار CL و نرخ Clock پایین تر داشته باشیم تا اینکه حافظه ای با مقدار CL بالا و میزان Clock بالا داشته باشیم. اگر تصمیم به افزایش دادن مقادیر Timing حافظه دارید قبل و بعد از انجام این کار عملکرد حافظه را مورد ارزیابی قرار دهید سپس مقادیر بدست آمده را مقایسه کنید تا ببینید تاثیر مثبتی در عملکرد سیستم داشته یا خیر.

محض یادآوری عرض کنم که مقادیر Timing حافظه مشابه اعدادی مانند 15-5-5-5 ، 5-2-2-2 و ... است که از چپ به راست بیانگر پارامتر های tRP ، tRCD ، CL و tRAS میباشد (پارامتر CMD چندان مهم نیست). با کاهش دادن مقادیر هر یک از این پارامتر ها عملکرد و میزان Clock حافظه سیستم شما بالاتر میرود. اما خب اگر احتیاط نکنید و دقت عمل به خرج ندهید منجر به پایین آوردن عملکرد سیستم میشوید.

حافظه RAM کامپیوتر خود را Overclock ( آورکلاک ) کنید - قسمت آخر : تغییر دادن مقادیر Timing حافظه


در تعدادی از مادربورد ها به طور جداگانه میتوانید هر یک از مقادیر پارامتر های Timing حافظه را تغییر دهید اما در برخی دیگر از مادربورد ها در یک گزینه واحد به شما امکان تغییر مقادیر پارامتر های Timing داده میشود. در مادربورد های قوی و گران قیمت ممکن است گزینه ها و پارامتر های بیشتری برای تغییر دادن پارامتر های Timing در اختیار داشته باشید. تصویر فوق را نگاه کنید.

حافظه RAM کامپیوتر خود را Overclock ( آورکلاک ) کنید - قسمت آخر : تغییر دادن مقادیر Timing حافظه


پیشنهاد میکنیم که یک گزینه را در واحد زمان تغییر دهید زیرا اگر دو و یا چند گزینه را همزمان تغییر دهید بعد از ذخیره تنظیمات هنگام تست عملکرد حافظه سیستم دچار سردرگمی خواهید شد زیرا نمیدانید که کدام یک از پارامتر ها مانع از Overclock کردن حافظه میشود. چنانچه اگر تنظیمات مادربورد شما دارای پارامتر CMD بود و روی مقدار T2 تنظیم شده بود آنرا به مقدار T1 تغییر دهید تا عملکرد بهتری برای حافظه RAM تان فراهم کند. امیدوارم این سلسله مباحث نیز مورد توجه تان قرار گرفته باشد. در ادامه منتظر نظرات و تجربیات شما عزیزان در خصوص Overclock کردن حافظه هستیم. پیروز ، موفق و ITPRO باشید


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : ITPRO
هرگونه نشر وکپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
برچسب ها
ردیف عنوان
1 حافظه RAM کامپیوتر خود را Overclock ( آورکلاک ) کنید - قسمت اول : مقدمه
2 حافظه RAM کامپیوتر خود را Overclock ( آورکلاک ) کنید - قسمت دوم : بررسی حالات Overclocking حافظه
3 حافظه RAM کامپیوتر خود را Overclock ( آورکلاک ) کنید - قسمت سوم : بررسی حالت Synchronous در حافظه
4 حافظه RAM کامپیوتر خود را Overclock ( آورکلاک ) کنید - قسمت چهارم : بررسی حالت Asynchronous در حافظه
5 حافظه RAM کامپیوتر خود را Overclock ( آورکلاک ) کنید - قسمت پنجم : افزایش دادن میزان ولتاژ کاری حافظه
6 حافظه RAM کامپیوتر خود را Overclock ( آورکلاک ) کنید - قسمت آخر : تغییر دادن مقادیر Timing حافظه
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید