درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
امیرحسین کریم پور
امتیاز: 190614
رتبه:5
11
510
695
6146
امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد وب سایت TOSINSO ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... سابقه همکاری و فعالیت در سازمان های مختلف در قالب پروژه ، مشاوره ، تدریس و رفع اشکال ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ... پروفایل کاربر

اگر کامپیوترمان روشن نشود چه کار باید انجام دهیم ؟ - قسمت سوم : بازرسی داخلی کامپیوتر

تاریخ 19 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 309
در بخش قبل در مورد بازرسی خارجی کامپیوتر هنگام روشن نشدن کامپیوتر صحبت کردیم و مراحلی را که برای رفع اشکال آن بایستی طی میکردید را یاد گرفتید. حال در این بخش در مورد بازرسی داخلی سیستم صحبت میکنیم. برای این کار بایستی درب سمت چپ کیس را با یک پیچ گوشتی چهارسو باز کنید. در بسیاری از کیس های امروزی پیچ ها طوری طراحی شده اند که براحتی با دست باز میشوند. بعد از باز کردن پیچ ها درب کیس را به سمت عقب بکشید و آنرا از کیس جدا کنید. بعد شما باید سخت افزار هایی برای روشن شدن کامپیوتر نیاز نیستند را از کامپیوتر خارج کنید. توجه کنید که این مورد واقعاََ مهم است. دستگاه های زیر برای روشن شدن کامپیوتر ضروری هستند که نباید از سیستم جدا شوند :
  • پاور سیستم
  • مادربورد
  • CPU + فن خنک کننده
  • کارت گرافیک
  • کارت حافظه

همه چیز های دیگری که در کامپیوتر دارید باید از کامپیوتر جدا شوند اینها میتوانند شامل کارت صدا ، هارد دیسک ، درایو نوری ، ماژول های حافظه اضافی ، فن های خنک کننده کیس و ... باشند. اگر کارت گرافیک اضافه در مادربوردتان داشتید آن را نیز از سیستم خارج کنید. حذف سخت افزار ها از مادربورد بایستی هنگامی صورت انجام شود که هیچ جریان برقی در داخل مدارات سخت افزار های شما وجود نداشته باشد از آنجا که سیستم شما روشن نیست برای اطمینان بیشتر میتوانید کابل برق را از پریز برق جدا کنید. همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم کامپیوتر شما به هیچ وجه به هارد دیسک درایو برای روشن شدنش نیاز ندارد پس فراموش نکنید که بایستی آنرا از سیستم جدا کنید. برای اینکار شما نیاز دارید تا کابل ها و کانکتور هایی که به از هارد دیسک و دستگاه های جانبی به مادربورد متصل شده اند را جدا کنید. همچنین سیم هایی از پاور سیستم به فن های خنک کننده در کیس وجود دارند را نیز جدا کنید.

بعد از جدا کردن سخت افزار هایی که نیاز نیستند تا به سیستم وصل شوند کامپیوترتان را روشن کنید فقط فراموش نکنید که کابل برق را به پریز برق وصل کنید. آیا اکنون کامپیوترتان روشن میشود ؟ اگر جواب مثبت است چشمتون روشن D: حالا باید قطعاتی که جدا کردید را بعد از خاموش کردن کامپیوتر به سیستم وصل کنید و کامپیوتر را روشن کنید. توجه کنید که بعد از خاموش کردن کامپیوتر تمام قطعات را به یکباره به سیستم متصل کرده و کامپیوتر را روشن نکنید. بلکه قطعات را تک به تک به سیستم وصل کنید و کامپیوتر را روشن کنید تا ببینید کامپیوتر به درستی روشن میشود یا خیر(همین کار را برای هر قطعه جانبی که از کامپیوتر جدا کردید انجام دهید) زیرا اگر یک قطعه خراب بود متوجه میشوید که آن قطعه بایستی تعویض شود.

اگر کامپیوترتان هنوز هم روشن نمیشود به این معنی است که یکی از قطعاتی که در بالا ذکر کردیم معیوب است و یا اینکه به درستی در سیستم نصب نشده است. قبل از ادامه ، بررسی کنید ببینید که کدام یک از قطعاتی که بصورت جداگانه نصب میکردید مانع از روشن شدن کامپیوتر میشده است. مراحل زیر را دنبال کنید :

1- آیا پاور سیستم به کامپوتر برق رسانی میکند ؟ از روشن بودن چراغ LED سبز رنگ یا آبی رنگ در قسمت جلویی کیس اطمینان حاصل کنید. اگر چراغ LED روشن نبود به این معنی است که پاور سیستم خراب شده است و بایستی تعویض گردد.
2- آیا فن خنک کننده CPU در حال چرخیدن است ؟ اگر نه و با فرض اینکه پاور سیستم سالم است ، فن خنک کننده معیوب میباشد و باید تعویض گردد. نکته اینکه تعدادی از مادربورد ها دارای مدار محافظی هستند که در صورت کار نکردن فن خنک کننده سیستم را shutdown یا خاموش میکنند.
3- آیا کامپیوترتان بعد از چند ثانیه کار کردن خاموش میشود ( مثلاََ به دلیل اینکه فن CPU برای چند ثانیه میچرخد و سیستم را خاموش میشود ) ؟ این مشکل دلایل مختلفی میتواند داشته باشد اما در این شرایط باید باتری CMOS را از مادربورد جدا بکنید و بعد از چند دقیقه دوباره جا بزنید.
4- آیا صدای بوق از کامپیوتر خود میشنوید ؟ این ممکن است به این خاطر باشد که کارت گرافیک یا ماژول حافظه تان درست نصب نشده است.

در قسمت بعد درمورد جدا کردن باتری CMOS از مادربورد و نکات مربوطه صحبت خواهیم کرد. پیروز ، موفق و ITPRO باشید!


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : ITPRO
منبع : www.hardwaresecrets.com
هرگونه نشر وکپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
برچسب ها
ردیف عنوان
1 اگر کامپیوترمان روشن نشود چه کار باید انجام دهیم ؟ - قسمت اول : مقدمه
2 اگر کامپیوترمان روشن نشود چه کار باید انجام دهیم ؟ - قسمت دوم : بازرسی خارجی کامپیوتر
3 اگر کامپیوترمان روشن نشود چه کار باید انجام دهیم ؟ - قسمت سوم : بازرسی داخلی کامپیوتر
4 اگر کامپیوترمان روشن نشود چه کار باید انجام دهیم ؟ - قسمت چهارم : رفع مشکل اتصالات نامناسب در قطعات سخت افزاری
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید