درخواست های ارتباط
جستجو
  لیست دوستان من
  صندوق پیام
  همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
  صندوق پیام
  رویدادها
  همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
  همه رویدادهای من
  اطلاعات دوره آموزشی
  اطلاعات مطلب
   مدرس/نویسنده
   امیرحسین کریم پور
   امتیاز: 126740
   رتبه:11
   11
   414
   342
   3847
   امیرحسین کریم پور ، مدیر انجمن سخت افزار و تجهیزات دیجیتال TOSINSO ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت ، سیستم عامل لینوکس ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ... پروفایل کاربر

   چگونه Power Supply یا پاور کامپیوتر خود را تعویض کنیم ؟

   تاریخ 14 ماه قبل
   نظرات 1
   بازدیدها 412
   شما نمیتوانید پاور کامپیوتر خود را تعمیر کنید اما میتوانید آنرا با یک پاور جدید عوض کنید. هرگز پاور سیستم خود را به منظور تعمیر کردن آن باز نکنید پس به یاد داشته باشید تعویض، نه تعمیر. قبلاََ در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران در خصوص پاور سیستم در یک مقاله جداگانه تحت عنوان Power Supply Unit یا واحد تامین برق چیست ؟ صحبت کرده ایم که در صورت نیاز میتوانید آنرا مطالعه کنید. حال در این آموزش بر آن شدیم که به شما نحوه نصب یک پاور کامپیوتر را به صورت اصولی و قدم به قدم آموزش دهیم. برای انجام این کار مراحل زیر را به ترتیب با من پیش بیایید.

   1- کامپیوتر خود را خاموش کنید، کابل برق آنرا جدا کنید و پاور را از کیس جدا کنید


   چگونه Power Supply یا پاور کامپیوتر خود را تعویض کنیم ؟


   همانطور که در تصویر فوق نیز مشاده میکنید پاور سیستم در قسمت بالای کیس و در قسمت پشت آن قرار دارد. پورت های اتصال آن در پشت کیس قرار میگیرند و براحتی قابل مشاهده اند و ده ها کابل رنگی از یک حفره کوچک به درون کیس جریان پیدا میکنند. به دلیل تولید گرمای زیاد پاور سیستم یک عدد فن خنک کننده نیز درست در کنار اتصالات برق پاور وجود دارد که میتوان آنرا براحتی از پشت کیس مشاهده کرد. درون پاور تعداد زیادی خازن وجود دارد که حتی زمانی که برق آن قطع شود نیز انرژی الکتریکی را در خود میتوانند ذخیره میکنند. نکته مهم اینکه در زمان روشن بودن کامپیوتر هرگز و هرگز جسم فلزی را به داخل پاور سیستم نبرید زیرا احتمال اینکه دچار شوک الکتریکی شوید بسیار زیادست.

   2- کابل برق را از مادربورد جدا کنید


   چگونه Power Supply یا پاور کامپیوتر خود را تعویض کنیم ؟


   دو کابل برق از پاور سیستم به مادربورد متصل میشود یکی کانکتور 24 پینی هست که در سمت چپ تصویر قرار دارد و دیگری یک کانکتور 4 ، 6 یا 8 پینی است که در سمت راست تصویر مشاهده میکنید.

   3- کابل های برق را از درایو های نوری و همچنین هارد دیسک ها جدا کنید


   چگونه Power Supply یا پاور کامپیوتر خود را تعویض کنیم ؟


   مادربورد ها معمولاََ دارای کانکتور هایی با تعداد 4 پین هستند که معمولاََ برای کنترل سوئیچ ها و فن ها به کار میروند. پاور های قدیمی معمولاََ دارای کابل های آویزان هستند که به هیچ وجه به چیزی متصل نمیشوند. این کابل به این خاطر در پاور گذاشته شده اند که اگر در آینده قصد ارتقاء دادن سخت افزار های خود داشتید بتوانید از این کابل ها استفاده کنید.

   4- چهار عدد پیچ که پاور سیستم به وسیله آن به کیس متصل شده است را باز کنید


   چگونه Power Supply یا پاور کامپیوتر خود را تعویض کنیم ؟


   همانطور که در تصویر فوق نیز مشاهده میکنید 4 عدد پیچ که پاور سیستم به وسیله آن به کیس متصل شده است را باید باز کنید. اما توجه کنید که پیچ هایی که فن داخلی پاور سیستم را نگه داشته اند را نباید باز کنید پیچ هایی که در بیرونی ترین قسمت در قسمت بالای کیس که در حقیقت پاور بوسیله آن ها به کیس متصل شده است را باید باز کنید. پیچ های نگه دارنده پاور در لبه برجسته کیس قرار دارند که با کمی دقت متوجه این موضوع میشوید.

   5- پاور را از کیس بیرون بکشید


   چگونه Power Supply یا پاور کامپیوتر خود را تعویض کنیم ؟


   بعد از اینکه پیچ های نگه دارنده پاور سیستم را باز کردید همانند تصویر فوق پاور را کمی به رو به پایین خم کنید و از درون کیس بیرون بکشید دقت کنید این کار را با احتیاط انجام دهید تا به سخت افزار های دیگر آسیب وارد نشود.

   6- یک پاور نو بخرید


   خب اگر بودجه خرید یک پاور نو را ندارید میتوانید یک پاور دست دو تهیه کنید. اما اگر در قصد خرید یک کامپیوتر نو و قدرتمند را دارید میتوانید یک پاور قوی تهیه کنید و از آن استفاده کنید.

   7- پاور را درون کیس قرار دهید


   چگونه Power Supply یا پاور کامپیوتر خود را تعویض کنیم ؟


   در این مرحله باید عکس مرحله 5 عمل کنید. پاور را درون محفظه کیس قرار دهید بطوریکه پورت های برق آن از بیرون کیس به طور کامل دیده شوند سپس پیچ های آن را بوسیله یک پیچ گوشتی چهار سو به کیس متصل کنید.

   8- کابل پاور را به مادربورد متصل کنید


   چگونه Power Supply یا پاور کامپیوتر خود را تعویض کنیم ؟


   در این مرحله درست عکس مرحله 2 عمل کنید. کانکتور 24 پینی عریض پاور سیستم را به پورت برق روی مادربورد متصل کنید و اتصالات برق سایر دستگاه ها را نیز برقرار کنید.

   9- درب کیس کامپیوتر را ببندید


   چگونه Power Supply یا پاور کامپیوتر خود را تعویض کنیم ؟


   کار تمام است! ابتدا درب کیس را در جایش قرار دهید و سپس با استفاده از یک پیچ گوشتی دو سو پیچ هایی که در مرحله اول درب جعبه کیس را باز کردید پیچ ها را در جایشان محکم کنید.

   10- کامپیوتر را روشن کنید


   کابل برق AC را از پشت کیس به پاور سیستم متصل کنید و کلید پاور را در حالت On قرار دهید و دکمه پاور از جلوی کیس کامپیوتر فشار دهید تا کامپیوتر روشن شود. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. ITPRO باشید

   نویسنده : امیرحسین کریم پور
   منبع : ITPRO
   هرگونه نشر وکپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
   برچسب ها
   ردیفعنوان
   1چگونه یک کارت توسعه PCI را در مادربورد کامپیوتر نصب کنیم ؟
   2چگونه یک درایو نوری را در کامپیوتر نصب کنیم ؟
   3چگونه یک هارد دیسک SATA را در کامپیوتر نصب کنیم ؟
   4چگونه Power Supply یا پاور کامپیوتر خود را تعویض کنیم ؟
   دورهمجموعه کل دوره
   مطالب مرتبط

   در حال دریافت اطلاعات

   نظرات
   • خیلی عالی با عکس توضیح داده بودید آقای کریم پور .به نوبه خودم تشکر می کنم از این پست شما .

   برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

   arrow
   دوره های وب سایت توسینسو

   با دوره های وب سایت توسینسو به همراه برترین اساتید ایران دانش خود را به روز کنید و در کنار آموزش آنلاین پشتیبانی اساتید را هم داشته باشید

   شبکه و زیر ساخت، مجازی سازی، امنیت اطلاعات، برنامه نویسی، گرافیک، اینترنت اشیاء، طراحی وب و صدا ها دوره آموزشی دیگر

   تا 150،000 تومان شارژ هدیه

   همین امروز شروع کنید